Potřebujeme víc lidí jako je Nina F. Jaganjacová
S Ninou jsem se potkal před devíti lety v Pražském HUBu a od té doby jsme se neviděli. Čas letí. Upřímně si ani nepamatuju, co tehdá dělala. Ale když jsme se před 14 dny potkali v rámci výzkumu kvality a dostupnosti zdravotní péče v Česku (jedno z témat, na kterých teď děláme v Q Designers) s Tomášem Šebkem, někdo pak zmínil, že by bylo fajn potkat se ještě s Ninou.
Viděl jsem ji na seznamu expertů a říkám si “Jé Nina, tu znám :) Můžu tenhle rozhovor udělat já?” Rovnou jsem jí napsal a o týden později jsme se potkali na kafe.
První dojem: “Wow, Nina vypadá stejně dobře jako před devíti lety. Možná dokonce líp. Jak to asi dělá?” říkám si v duchu, když jdu k ní ke stolu.
“Ahoj Nino, rád tě vidím!” otevírám diskusi. “Já tebe taky. Long time no see. Jak se daří :)” usmívá se Nina.
“Je toho hodně, ale mám radost…” nadechuju se, abych pořádně odpověděl a nebyl z toho jen povrchní smalltalk. Ale do toho Nina rovnou vypálí:
“Povídej co všechno děláš! Vidím jak zakládáte školky, jak opravuješ chalupu a ještě něco s Tomášem Šebkem..?”
Zajímavý, říkám si. Školky, chalupa a pak něco dalšího. Člověk sedm let staví inovační studio, a to se ani nedostane na seznam? Ale v pohodě. Je jasný, že školky jsou daleko větší téma než inovace a stejně jsem vždycky doufal, že nás naše projekty přerostou.
“To je tak...” vysvětluju, “...ve studiu teď děláme výzkum několika nových témat a hledáme v nich problémy, které stojí za to řešit. Jedno z nich je kvalita a dostupnost zdravotní péče v Česku, a proto jsem tě požádal o rozhovor. Můžeš mi za sebe shrnout, jaké vidíš problémy ve zdravotnictví a ve zdraví Čechů obecně?”
“Kolik máš času?” usměje se Nina. “Na tohle téma můžu mluvit klidně tři hodiny.”
Tři hodiny jsem bohužel neměl, ale příštích 90 minut jsem seděl na židli s otevřenou pusou, poslouchal Ninu a snažil se dělat si zápisky. Byl to zážitek. Ale nejdřív něco o ní:
Kdo je Nina Formánek Jaganjacová
Pochází ze Sarajeva, ale vyrostla v Praze. Oba její rodiče jsou lékaři - táta je traumatolog v Motole a mamka má vlastní ordinaci zaměřenou na interní medicínu a geriatrii.
Bakaláře vystudovala v Praze (Busienss Management) a pak rovnou MSc (Master of Sciences) na London School of Economics se zaměřením na demografii, vývoj populace, seuxální a reprodukční zdraví a další témata.
Během bakaláře zároveň absolvovala stáž v UNICEF a během masters studia misi Českého Ministerstva zdravotnictví v UN v New Yorku.
Během toho zároveň dělala projektovou manažerku SOS vesniček v bývalé Jugoslávii v neziskovce Lastavica.
Dva roky pracovala jako datová analytička v ordinaci interní medicíny, geriatrie a nutriční medicíny.
Pak navázala pětiměsíční stáží v Evropské komisi, konkrétně části, která se zaměřuje na posílení zdraví celé Evropské populace.
Všechno tohle najdete u Niny na LinkedInu a jestli počítám správně, tak když jí bylo kolem 25 let, měla za sebou krom studií v Praze a Londýně ještě reálné pracovní zkušenosti z Ministerstva zdravotnictví, UN, Evropské komise a UNICEFu.
Wow.
Pak založila HealthBase - aplikaci, která lidem umožňuje hlídat všechny informace o svém zdraví na jednom místě a sdílet s lékaři vše, co potřebují.
A taky založila Sifty. Neziskovku, která dělá dělá preventivní péči skrz vzdělávání. Analyzují data o zdraví a zdravotnictví a dělají z nich informace srozumitelné pro veřejnost. Třeba:
Infografiku Jak se připravit na návštěvu u lékaře do ordinací
Infografiku OBEZITA a na co má vliv?
Desatero o léčivech pro všechny
Instagram o prevenci, rakovině a plodnosti s tisícovkami sledujících
Knihu Příběhy o rakovině
Wait. What?!
Ano. Nina napsala knihu.
Příběhy o rakovině
Spousta lidí už má s rakovinou zkušenost. Jedna z věcí kterou si pamatuju z let, kdy táta procházel onkologickou léčbou, byla nedostupnost a nepřístupnost informací. Jak se připravit na chemoterapii? Jíst předtím nebo nejíst? Jak dlouho to bude trvat a jak mi potom bude? Můžu si vzít někoho s sebou? Budu pak ležet v nemocnici, nebo odejdu domů po svých..?
Tyhle zdánlivé prokotiny zásadně ovlivňují život pacientů i jejich rodin, ale doktoři je často nestíhají řešit. Není to kritika, spíš popis reality. A právě na tyhle otázky knížka Příběhy o rakovině odpovídá pomocí příběhů skutečných lidí. Možná je i znáte: Eliška Podzimková, Ondřej Hes, Eva Samková nebo Chantal Poullain.
Pokud si knížku Příběhy o rakovině chcete koupit a podpořit tak Ninu a Sifty, klikněte sem.
A není to poslední knížka. Nina už chystá Příběhy o plodnosti.
Na co umřu? Co mě zabije?
Když jsme spolu včera mluvili o zdraví v Česku, Nina v jednu chvíli řekla:
Propagovat zdravý životní styl prostě není sexy. Proto jsem svoje přednášky pro školy nazvala “Co mě nejspíš zabije?”
A pokračuje: “Zeptám se třeba ve škole kluka, co má na lavici velkou Colu:
“Tu vypiješ dneska celou? A piješ ji takhle každý den? Hmm…”
A on pak po přednášce přijde a ptá se, proč jsem se na to ptala. Trochu je vyděsit - to funguje. Ale nesmí se to přehnat, povyšovat se nad ně ani kázat jim co mají a nemají dělat, spíš jen vysvětlit na co všechno to pak může mít vliv.”
Potřebujeme lidi jako je Nina
Když jsem z kafe s Ninou odcházel, vzpomněl jsem si na Matěje, o kterém jsem napsal článek v rámci prezidentských voleb. Tehdá jsem ho spontánně nazval Potřebujeme lidi jako je Matěj. A teď mám pocit, že potřebujeme i víc lidí, jako je Nina.
Proč jsou média plná neštěstí a negativních zpráv, když po světě chodí lidi jako Nina a jejich příběhy by mohly inspirovat spoustu dalších?
Neměl by o takových lidech někdo psát?
A můžu to být já?
Mám v životě na lidi ohromné štěstí, tak toho zkusím využít a v sérii “Potřebujeme víc lidí jako …” pokračovat u sebe na blogu. Každý takový článek mě stojí 3-6 hodin času, ale bože, rozhodně to stojí za to.
Nino, díky za včerejšek!
Díky za inspiraci, díky za to kdo jsi a co děláš. Potřebujeme víc lidí jako jsi ty.
Krásný den!
🌷
PS:
Nina má tři kluky. Jeden, tři a šest let.
Taky nechápete, jak to všechno zvládá?