Minulý týden jsem vypustil do světa vlastní webinář Storytelling s lehkostí a došlo mi u toho, že jsem se v životě nenaučil o designu a o businessu tolik, jako při tvorbě a prodeji vlastních produktů. Vážně. Třeba když jsem pro webinář psal Business Model Canvas, napadly mě dvě věci:
Bože, stavět business model webináře o psaní je tak jednoduchý. Kéž by tak jednoduchý byl i model inovačního studia.
Wow. Přestože mi Canvas nezabral víc než 15 minut, i tak mi pomohl ten produkt ještě zlepšit.
Ano — vážně mám napsaný celý business model pro dvouhodinový webinář za pár korun, který dělám hlavně pro radost. Taky mám pro něj napsanou produktovou misi, vizi a strategii. Ale pojďme se nebavit o mojí OCD na pořádek (“Každý produkt musí mít Canvas!”), ale radši o tom, proč by každý designér měl mít vlastní produkt.
Co je produkt, co je design a co je business
Hodně to zjednoduším. Když říkám produkt, design a business, tak myslím:
Produkt je něco, co prodávám. Řeší konkrétní problém nebo potřebu.
Design je proces, kterým ho vytvářím.
Business je mechanismus, který doručuje produkt zákazníkům.
Nejsou to dokonalé definice, ale pro tuhle úvahu snad stačí. A teď důležitá věc z praxe:
Není možné navrhnout dobrý produkt, aniž byste rozuměli businessu.
Prostě to nejde.
Designéři v tom nemají nejlepší pověst a inovační studia bohužel nejsou o moc líp. ”Jo, udělali zajímavý výzkum i workshopy a vymysleli spoustu cool nápadů. Lidi to bavilo, ale nakonec nevzniklo nic, co by se dalo použít v praxi.” Přesně tak to vypadá, když designéři nerozumí businessu. A nic člověka nenaučí o businessu tolik, jako vlastní produkt.
Pár produktů na ukázku
Knížka Budoucnost nepráce od Filipa Dřímalky
Proč ji dávám za příklad?
Filipovi se podařilo skvěle trefit téma i timing. Kdy jindy vydat knížku o AI, když ne teď? Filip se navíc věnuje technologiím a digitalizaci už dlouho, takže je to “on brand”. Kdo jiný by měl napsat Budoucnost nepráce, když ne on?
Školení Organizační porno od Anety Martinek
Proč ji dávám za příklad?
Aneta taky perfektně trefila téma (self-development, time management, life-hacking), cílovou skupinu (holky, co se chtějí zlepšit) a timing (teď to fakt frčí). Malinko se to trefuje i do spuštění Holek z businessu, ale to může být spíš náhoda. Tak jako tak, good job Anet 👍
Podcast Modern Wisdom od Chrise Williamsona
Proč ho dávám za příklad?
Líbí jeho produktová strategie. Chris si řekl: “Podcasty točí všichni, jak můžeme vyniknout? Jak by vypadal nejlepší podcast na světě?” Tak pořídili 4K kamery a nejlepší studiovou techniku, oslovili nejlepší hosty, jaké si dokázali představit, Chris se začal na každou epizodu několik hodin připravovat a funguje to.
Co člověka vlastní produkt naučí?
Představte si, že chystáte vlastní blog nebo webinář. Tj. stavíte produkt. Pokud chcete, aby to skutečně fungovalo, tady pár otázek, které byste si měli položit:
Jaký problém řeším?
Kdo ten problém má?
Je takových lidí dost?
Nedělá to už někdo?
Jak vypadá ideální řešení?
Co na tom ulidi zaujme?
Kolik to má stát?
Jak to dostanu na trh?
Jak to budu prodávat?
Kolik mě to bude stát?
Co dalšího k tomu budu potřebovat?
Jak zjistím, že to funguje?
Jak to zaplatím?
Proč to vlastně dělám?
Co s tím budu dělat za rok?
…
Jsou to otázky na výzkum, cílovou skupinu, velikost trhu, konkurenci, produkt, přidanou hodnotu, nacenění, marketing, sales, náklady, procesy a technologie, product-market fit a KPI, investici, misi, vizi a strategii. Když stavíte vlastní proces, tohle všechno musíte vyřešit. Mohl bych pokračovat, ale pointa je:
Navrhovat produkt je totéž, co navrhovat business.
Abyste navrhli a postavili fungující produkt, musíte business minimálně chápat. Neříkám že musíte být odborníci na řízení cashflow, marketing nebo sales - ale co si budem povídat, pomáhá to. Minimálně se musíte umět s těmi lidmi bavit.
Dobrá zpráva je, že při tvorbě vlastního produktu - ať už to bude cokoliv - se to všechno můžete naučit.
Tak šup! Kde je váš první produkt?
Malé produkty jsou fajn
Už přes rok se peru s business modelem firemních školek. Zní to jednoduše, ale věřte mi že není. Reguluje to stát. Kontroluje to hygiena a hasiči. Firmy očekávají, že to bude zadarmo (“Je to školka – to přece platí stát, ne?”). Myslím že už to mám, ale je to fakt oříšek, a to mám s designem produktů 10 let zkušeností.
Postavte něco menšího.
Webinář. Workshop. Fyzický produkt. Zorganizujte koncert nebo placenou přednášku. Založte blog. Začněte hned a vyberte si něco, co můžete mít do měsíce na trhu. Zbavte se představy, že váš produkt bude dokonalý produkt. Nebude. Pokud je váš první, velká část pravděpodobně bude stát za prd, ale i to je super. Budete mít svůj vlastní Produkt 1.0 a můžete ho dál zlepšovat. Za týden můžete mít o kousek lepší Produkt 1.1 a za měsíc vyladěný Produkt 2.0. Pořád nebude dokonalý, ale dokonalé produkty stejně neexistují.
Dokud ho budete dál rozvíjet, budete se dál učit. A čím menší produkt si na začátek vyberte, tím kratší bude smyčka zpětné vazby a tím větší bude vaše rychlost učení. Garantuju vám, že nic vás o designu nenaučí víc, než tvorba vlastního produktu, pokud…
Pokud se chcete zlepšovat, musíte prodávat
Prodej většinu lidí bolí. Ale možná je to jak se říká — možná učení skutečně vyžaduje traumatický zážitek. Když jsem minulý týden udělal 215 telefonů při testování nového produktu pro fundraising Sto skupin, potvrdilo se mi, že prodej má ze všech variant uživatelského testování nejvyšší výpovědní hodnotu.
Pokud produkt dokážete prodat, pravděpodobně jste ho navrhli dobře.
Pokud ho prodat nedokážete, něco na něm bude špatně a vy chcete přesně vědět co.
Prodej je nejrychlejší a nejefektivnější cesta, jak se dostat k pravdě.
Jasně, místo skutečného prodeje můžete testovat. Dělat rozhovory, focus groups, UX testy… ale nic z toho vám nedá tolik, jako když se svůj produkt skutečně pokusíte prodat padesáti lidem.
Na čem vlastní produkt postavit?
Lidi často říkají že člověk by neměl z koníčku dělat business. “Když z toho uděláte business, přestane vás to bavit.” Určitě jste to slyšeli.
Pitomost.
Je to přesně obráceně. Business chcete postavit na něčem, co milujete. Jen tak to dokážete dělat dlouhodobě a dát do toho emoce. Nebo máte pocit, že business založený na něčem, co vás nebaví, bude fungovat?
Přesně proto jsem postavil webinář Storytelling s lehkostí. Je o psaní a já psaní miluju. Lidi mají zároveň s psaním spoustu problémů a přesně ty na webináři snažím řešit. Tady je pár věcí, které tam procházím:
Plán webináře, reference účastníků a aktuální termíny najdete tady →
Dotažte, rád vás uvidím :)
Krásný den!
🌷